pondělí 27. června 2016

Analýza MČR KT

Je pondělí večer po závodech. Žádnou díru do světa jsem o víkendu neudělal. Pravda, pro takového plážového povaleče, jako jsem já, je 20 místo na MČR uspokojivé, ale chtěl jsem ještě o kousek výš. No co, nemá smysl plakat nad rozletým mlíkem a raděj se kouknem na to, proč to tam nahoře dopadlo, jak to dopadlo.


První kontrola po startu nebyla žádná pohodová zahřívací, ale hned prověřila mapovou techniku. Ti nejlepší chodili postup přímo, pod srázy a na hřbítek. Nabízela se i varianta běžet nad hustníkem a kontrolu dohledat shora, ale byla ztrátová – o nějakých 10 vteřin.


Hned na druhé kontrole udělala řada favoritů poměrně velkou chybu. Šéďa, Džoncek nebo Píkej tady ztratili kolem minuty. Stačilo přitom v seběhu správě držet směr a pohlídat si dohledávku.


Postup na třetí kontrolu byl poměrně jednoduchý. Stačilo se dostat za hřeben a najít tam ten správný srázek. To se těm všem favoritům povedlo.


Cesta na čtvrtou kontrolu byla přes první náročnější kamenný povrch. Základem úspěchu bylo pohlídat si správnou výšku. To se nepovedlo Baieříkovi či Škodíkovi, kteří na dohledávce ztratili minutu.


Krátký technický postup na pátou kontrolu měl být jen o přiměřeném stoupání ve světle zeleném lese. Ňuf měl příliš energie a vystoupal moc vysoko, musel pak na kontrolu klesat a nechal na ní 15 vteřin. Podobnou ztrátu měl aj Džoncek.


Následoval další technický postup. V zásadě volba, jestli prokličkovat skalní masív přímo, nebo jej oběhnout lehce spodem. Varianta spodem byla u Dýma nejrychlejší ze všech, naopak zde ztrácí cenné vteřinky Pája Kubát, který zvolil přímou variantu.


Sedmá kontrola přinesla první výrazně delší postup a zároveň také několik variant. Jako nejrychlejší se nakonec ukázala varianta zprava, kterou šel Dým. Varianta úplně zleva znamenala něco přes půl minuty ztrátu. Ještě víc pak “kličkovací” varianta, kterou vyzkoušel Baieřík.

 Další dva postupy byly opět technické – ve skalách. U obou platilo to, že nejrychlejší varianta je přímá. Na prvním z nich ztrácí výrazně Baieřík, který obíhá kopec zprava. Na druhém pak mírně ztrácí Ňuf, který na kontrolu zvolil obíhačku zleva po pěšině.Desátá kontrola byla jedna z jednodušších. Základem bylo oběhnout skály po pěšince a včas odbočit do svahu vpravo. UPDATE:  Pár vteřin zde ztrácí Dým, který na odběhu z kontroly běží po pěšině na špatnou stranu.Kontrola s pořadovým číslem jedenáct prověří schopnost přesného klesání všech závodníků. Necelá polovina startovního pole na tuto kontrolu chybuje. Závodníci nabíhají vpravo od kontroly a zastavuje je až úzká bažinka. Dým zde ztrácí na nejlepší 1:40 min! Dvanáctá kontrola byla poměrně jednoduchá skrz světle zelený les.


Následoval poměrně dlouhý postup nabízející volby převážně stopy. Nicméně se dalo využít cesty v půlce postupu či paseky za hustníkem. Důležitým faktorem bylo zpomalení na dohledávce a její precizní provedení. Jak vidno z mezičasů či analýzy GPS zařízení, chybovala zde celá řada favoritů. 


Po dlouhém postupu na třináctou kontrolu následoval další dlouhý postup. V jeho realizaci bylo důležité překlopýtat kamenné pole a ve druhé půlce nastoupat pod skály. Dohledávku pak značně zjednodušoval skalní masív za kontrolou. Z GPS analýzy lze vyčíst, že začátek postupu bylo lepší více narovnat.

Následovaly dva stoupací postupy skrz kamenné pole. Na obou trochu ztrácí Dan Hájek. Z obou kontrol si nepohlídal odběh a v součtu to bylo skoro 50 vteřin chyb.

Po kamenné ťukačce následuje poslední dlouhý postup s volbou. Výrazně zde ztrácí Chlup, který volí levou variantu. Ale ani varianta zprava nebyla bezztrátová. Nejlépe se jeví středová varianta. Šéďa tady na některé ze svých soupěřů naběhne víc jak 30 vteřin


Poslední těžší postup na tři kontroly před cílem nabízí drobné chyby některých favoritů. Jan Šedivý si zde chybou definitivně “pojišťuje” páté místo, naopak Miloš Nykodým jde čistě a vrací se zpět do hry o medaile.
Závěřečné 3 postupy jsou už jenom transportní do cíle. Na závěr malé srovnání dvou nejlepších závodníků. 
Z analýzy je vidět, že Ňuf získával cenné vteřinky nad Pavlem Kubátem fyzickou silou. Naopak v místech, kde každý realizoval jiný postup (stopu), získával Pavel Kubát.


A trochu toho servisu kolem:
Jo a moje dojmy? V sobotu mě po startu dost překvapilo, že první 4 kontroly byly pochoďák. Jenom mě uklidňoval pocit, že to musí chodit pěšky všichni :) Až na dvě kontroly se mi dařilo chodit podle taktiky - raděj pomalej a bez chyb! V neděli jsem pak občas trošku riskoval, což se zpravidla moc nevyplatilo. No a postupem času mi začalo docházet. Bohužel mě zezadu nedojel nikdo, kdo by mě trochu potáhl...

Foto: Kade (www.kade.cz)

Naopak pozitivní je, že celý červen se mi dařilo. Jak sprint u štafet, tak béčka minulý týden se vyvedly! Takže krom nedělního finále by to mělo znamenat posun rankingem kousek nahoru. Víc se uvidí po akádě :)

Žádné komentáře:

Okomentovat