pondělí 17. června 2013

Jukola

Tak jsem si to konečně zažil! Sice jsem si říkal, že jsem na kotel lidí zvyklý z 10Mily, ale tohle byl trošku jiný level. Davy lidí proudící sem a tam, všemi směry i rychlostmi. Podle oficiálních čísel běželo necelých 17 tisíc závodníků, takže v Aréně se jich během víkendu klidně protočit i dvacet tisíc!

Aréna mezi dámským a pánským závodem
Celý pátek (den před Jukolou) nám ve Finsku hezky propršelo, takže jsem se z prvního tréninku vrátil durch promočený a docela nejistý svým výkonem. Terén tréninku mi přišel něco jako zvláštní kombinace pěkného Švédského lesa a hanáckého fekálu. Něco jak když se propadáte v mechu a u toho prodíráte náletem. V podstatě docela vysilující kombinace... a do toho ten déšť!

Trénink na Jukolu 


Ten se naštěstí během pátku uklidnil, a tak jsem dokonce vyrazil na procházku do okolí ulovit nějakou tu keš a fotku.

Jezírko v rekreační oblasti Himos
V sobotu se pak oblačnost postupně roztrhávala a nad shromáždištěm se v nepravidlených intervalech střídalo horko ze slunka a kombinace zimy s větrem, který postupně všechno vyfoukal a bylo jasno.
A já se pomalu začínal těšit na závod. Nakoupil jsem gelík pro případ krize a taky nový držáček na hlavu na magicshine (který teď už drží perfektně na hlavě - za 5 éček super koupě).

Nový držáček na Magicshine
A na mě čekala dlouhá noc! Ražení s EMITkou jsem si vyzkoušel na shromáždišti. Šlo to docela v pohodě. Můj plánovaný start byl někdy mezi 1:30 a 2:00 tamního času, takže o hodinu dřív našeho. Takže před závodem jsem si raděj šoupl kafíčko, než abych někde polehával.

Start Jukoly - Šmouhla vlevo je čtyřkolka s kameramanem. Podlouhlá šmouha vpravo  je začínající dav startujících...

Zkoukl jsem hromaďák a pomalu se šel připravovat na svůj start. Blížila se druhá hodina ráno a furt bylo venku dost světla. Asi ten frajer nahoře zapomněl zhasnout! V lese už to bylo o maličko horší. Ve vysokém lese bylo světla dost, ale v hustníčcích bylo potřeba si na mapu přisvěcovat. Závod byl docela v pohodě. Dostal jsem předávku na asi 290. mistě (z celkem asi 1600 štafet) a během prvních 3km jsem stáhl 30 míst. Pak jsem se ale propracoval na začátek vlaku a jako mašinka jsem neustál jeden těžší postup (K7) a tak mě zas celý dav předjel. Postupně jsem se propracoval až na nějaké 240. místo, ale zásluhou docela špatné volby na K23 a přicházejícími křečemi jsem jich zase pár ztratil, a tak jsem předával na 260. místě. Takže můj výkon nic moc, ale v podstatě odpovídá tomu, že na klasiku letos nemám natočeno!
A co že si ze závodu mapatuju? No, moc toho není. Z první půlky je to jen pohled na zadky.. všude samé zavazející zadky, které nebylo kudy předběhnout. Ze středové pasáže toho taky moc nevím, tak jsem valil. A v poslední třetině závodu mi začalo docházet. Zvlášť po sérii překonávání vod za drátama na postupu na K23. Pak už to byl jen souboj sama se sebou, abych to nějak doklepal do cíle.

Mapa z Jukoly

Celkově závody hodnotím pěkně. Byly to moje první finské závody, takže to dopadlo docela dobře. S EMITkou jsem byl docela kamarád, ikdyž u vyčítání jsem měl staženou pr*el, než mi řekli "OK". Takže už se těším na krátkou, kde se budu snažit co nejlíp popasovat s kupkama všech možných tvarů i velikostí!

Dav lidí čekající na start

Výhled z vojenského stanu :)


Žádné komentáře:

Okomentovat