pondělí 6. května 2013

Soustředění ve Švédsku + Tiomila (kapitola 2 - závěr)

Ve druhé půlce soustředění nebyla k dispozici vhodná trojkombinace (internet + zásuvka + čas), a tak bude článek trošku se zpožděním. A kde že jsme to přestali? Ano - sobota ráno - a první závod Silva League - klasika.

Při vidině parametrů - 15km ve Švédských terénech se mi docela orosilo čelo. Loni jsem běžel něco velmi podobného a co si tak pamatuju, tak se o mě v závěru docela pokoušel žaket. To se naštěstí letos nekonalo a tak z toho byl docela pohodový výsledek. Ikdyž pravda, že terén byl letos naprosto odlišný (až skoro nešvédský). Za celou dobu jsem proplaval pouze dvě bažiny, což je na 15km docela obdivuhodný výsledek...

Silva League - Long
Po závodech jsem vyleštil zablácenou lupu na buzole a šel spokojeně spát v očekávání nedělního middlu, na který jsem se docela těšil. Páč podle sobotní stavby tratí to vypadalo, že middle bude v hodně členitém terénu, ve kterém mi to docela šlo.

Ráno jsem se příjemně naladil na start, pokecal s pár lidma (jak krásné slyšet po rád dnech češtinu) a jak se závodit. Až na jednu malou chybku v závěru trati jsem si všechny kontroly oťukal čistě a tak doběhl do cíle se vztyčenou hlavou... Má radost však trvala jen malou chvíli, než jsem si vyčetl, a na papírku se objevilo něco jako "ej godk." Že prý špatná první kontrola... místo 156 bylo 168... V cíli mě poslali do stánku, že prý mi ukážou, co je blbě. Tak mi jenom potvrdili, že mám blbý kód a že to je tak všechno, co mi na to řeknou. Mapu se všema kontrolama prý nevedou. No tak si říkám, že jsem blbej, že jsem asi špatně četl kód, že mi GPSka ukáže, co bylo špatně... GPSka ukázala... no vlastně neukázala - ze záznamu jsem běžel tak milimetr vedle mé pravé kontroly, což je 10 metrů ve skutečnosti, což může být s klidem chyba GPS. No co, počkal jsem si a za pár dní hodili na web mapy s tratěmi všech kategorií... Pár jsem jich prohledal a našel onu osudnou 168ku. Jestli byla nebo nebyla úplně předpisová posuďte sami...

19.4 Controls shall not be sited within 30 metres of each other (15 metres for map scales 1:5000 or 1:4000). 

Zdroj: http://orienteering.org/wp-content/uploads/2010/12/Competition-Rules-for-IOF-Foot-Orienteering-Events-valid-from-1-Jan-20131.pdf

Aspoň z toho plynulo poučení pro příště, že je fakt dobré koukat pořádně na kódy :-)
A abych nezapomněl, zde je mapa s postupama:

Silva League - Middle
Po závodech v Tibru však závodní (prodloužený) víkend ještě neskončil. V pondělí pokračoval skvělým dvojtréninkem na naše sprintové mistrovství. Tím dvojtréninkem byly vlastně Francouzské nominačky na WOC, což ale nebylo vůbec podstatné. Oba závody/tréninky byly v pěkném prostředí, rychlé, ale zajimavé. I přes veškerou snahu jsem to do nároďáku nepropracoval, ale aspoň si nemusím měnit občanství :-)

Sprint - kvalifikace
Po kvalifikaci rychlý oběd, pauzička a hurá na finále!

Sprint - finále
Po sprintících následoval přesun zpátky do Nyköpingu a zasloužený úterní odpočinek, který jsme si zpříjemnili golfem :-) Zároveň jsem se v úterý dozvěděl, že plánovaný středeční závod budou zároveň nominačky na sedmý úsek Tiomily. Tak ve snaze se aspoň trochu připravit jsem koukl na starou mapu, na které byl ten samý závod loni, a která je hned přes jezero. Zároveň jsem si vzpomněl na rok staré hledání druhé kontroly... :-D

Letos jsem se sice úvodním chybám vyhnul, zato jsem jich pár vystřihl v závěru. Na posledních kontrolách jsem nechal skoro 4 minuty... Leč na úspěšnou kvalifikaci to stačilo :-)

Klemmingekampen
Odpoledne po závodech jsem pak místo odpočinku přislíbil, že pomůžu postavit nočák a trochu se u toho protáhnu. Nakonec z toho bylo přes 8km v nádherném terénu kolem pěkného jezítrka. Nádherné místo pro večerní procházku/výběh:

Roznášení nočáku
Protože doposud bylo soustředko takové spíš flákací (Francouzská sekce měla Silva League jako nominačky na WOC), tak teď se to teprv rozjelo. Ve čtvrtek i pátek hezky dvojfáze, abychom chytli do Tiomily trochu mapového skillu a fyzické síly. Ve čtvrtek dopo jsme se potkali na mapě z našim oddílem pořádaných závodech Stigtomtakavlen a vyzkoušeli jsme si, co čekalo závodníky. Takový pěkný skandinávský terén se zajímavou stavbou. No, v noci bych se tam asi ztratil :-)
mapa ze Stigtomtakavlenu
Odpoledne jsme se pak dali takový multikombinační trénink spolu se švédama z oddílu. Tamní to nazývali Českými štafetami... a u nás tomu říkáme "štafety přes cestu".

České štafety
Trénink jsme spojili zároveň s takovým ufoukaným barbeque a večeří v klubovně, po které následovala taktická porada k Tiomile.
Poslední tréninkový den před Tiomilou jsme vyrazli trochu za kulturou - do Nynas - podívat se na zámek a přilehlé okolí. U toho jsme si dali dopoledne dva krátké tréninky - první úseky štafet. Můj plán získat trošku jistoty před Tiomilou se úplně nepovedl a spíš jsem se ztrácel. Vzhledem k tomu, že oddíl má v plánu terén použít na příští rok na Stigtomtakavlen, tak přináším jenom takovou ořežanou verzi tréninků. Ale na pobavení publika by to mohlo stačit :-)


Zvláště první okruh se velmi "vyvedl" :-)
Po obědě a prohlídce zámku následoval odpolední trénink. Většina z nás ho vzala spíš jako pěknou procházku, a tak jsme místo běhání dopadli nějak takhle:


Já jsem si pak v podvečer střihl ještě 3 sprinty: první, druhý a třetí. Pak už následovala jenom dobrá večeře, snídaně, balení a odjezd na Tiomilu. Ráno těsně před odjezdem jsem se dozvěděl, že jeden z členů týmu měl rýmičku, kterou ještě nedoléčil, a že se tak posunuju ze sedmého úseku na šestý... No, trošku změna. Původní plán běžet 7km kros za dne se změnil na pěkný orienťák, 10,5km, šero/světlo.

Bohužel se však ze začátku týmu moc nedařilo, a tak jsem vybíhal "až" kolem čtyřicátého místa a naštěstí už za světla. V lese jsem vyrobil pár menších chyb, ale když to porovnám s tím, co na začátku předváděl KOK, tak to bylo úplně v klidu.

Předávka na 10mile


Přikládám mapu s postupama a snad nám to za rok klapne líp s číslem 36 :-)

10Mila 2013
Následovala už jen cesta domů a ponoření se do hlubin geoinformatického učení na státnice...

S hlavou v oblacích

Žádné komentáře:

Okomentovat